Jeśli masz konto w naszym serwisie, zaloguj się:
Nasz Facebook skp

Kuźnia - Ryszard Tadeusz Skuza


Jeden z niewielu kowali zrzeszonych w stowarzyszeniu pochodzący z województwa świętokrzyskiego. Artysta. Choć posiada wykształcenie techniczne od czasów szkolnych uczestniczył i był laureatem licznych konkursów plastycznych. Kowalstwem zajmuje się od niedawna jednak z wielkimi sukcesami, gdyż posiada status twórcy ludowego. Jego prace można oglądać w muzeach w Wojciechowie, Legnicy, Ropczycach, Szydłowie, w Muzeum Wsi Kieleckiej oraz we własnej galerii mieszczącej się w Kielcach ul. Manifestu Lipcowego15
Do Wojciechowa, przyjeżdża od 1998 roku kiedy to uczestniczył jako uczeń w Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich. Obecnie startuje w Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali jako mistrz. Jest corocznym laureatem konkursów kowalskich w Legnicy, Sielpi i Bukowinie Tatrzańskiej. Uprawia kowalstwo artystyczne i użytkowe. Zakres wykonywanych usług: kute meble, meble ogrodowe, akcesoria, wyroby dekoracyjne, okucia, statuetki. Specjalność: ELEMENTY OŚWIETLENIOWE. Jego domeną są produkty do wystroju wnętrz, w których nie stosuje gotowych elementów, wszystkie prace wykonuje ręcznie z zachowaniem tradycyjnych metod.

Ważniejsze osiągnięcia Ryszrada Skuzy:
- II miejsce w XXVI Konkursie Sztuki Religijnej "Civitas Christiana"
- II nagroda w VI Ogólnopolskim Jarmarku Kowalskim w Ropczycach
- II miejsce w konkursie kowalstwa artystycznego i nagroda mediów lubelskich podczas X Ogólnopolskich Spotkań Kowali - Wojciechów 2004
Twórczość p. Ryszarda jest doceniana również za granicą naszego kraju - I miejsce w Plauen - Niemcy. Ma na swoim koncie również pokazy kucia na Węgrzech i w Czechach.

Czyste artystyczne kowalstwo to profesja zanikająca, zawód kowala często mylony jest ze ślusarzem. Pokazy kowalstwa w wykonaniu Ryszrada Skuzy umożliwiają poznanie sztuki tworzenia przedmiotów z metalu. Od wyobraźni kowala zależy jak zwykły prosty kawałek metalu może zmienić się w coś niezwykłego.
      Jego oferta pokazów kowalstwa skierowana jest do organizatorów różnych imprez, którzy zechcą przedstawić swoim gościom coś więcej niż stoiska z plastikowymi tandetami. Podczas pokazu na żywo Ryszrad Skuza wykuwa drobne detale z metalu wyłącznie tradycyjnymi metodami. Widzowie często mają okazje wziąć czynny udział w pokazie i pomagają przy najprostszych czynnościach.

      Na pokazy przywozi ze sobą palenisko, kowadło, niezbędne narzędzia oraz kilka wyrobów kowalskich do sprzedaży. Organizator powinien zapewnić źródło prądu (15W) troszkę cienia, i przede wszystkim dużą ciekawską widownie.

Cennik pokazów:
godzina pokazu - 70zł (pokaz musi trwać minimum 4 godziny)
dojazd - 1.20 zł/km (dojazd liczony w jedną stronę, odległość od Kielc określana jest za pomocą narzędzia wyznaczania trasy na stronie zumi.pl. )

ul. Chodkiewicza 82 25-139 Kielce
tel kom. 603 410 770

e-mail: kowal@rskowal.eu

www.rskowal.eu

GALERIA

Nasz opiekun:

Gminny Ośrodek Kultury
w Wojciechowie
www.gokwojciechow.pl
wieza
Kontakt:

Stowarzyszenie Kowali Polskich
Wojciechów 9
24-204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 81 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl