Strona 1 z 1

Koks czy węgiel

: 22 paź 2013, o 08:43
autor: Administrator
Kowal ze Słowacji zwrócił sie do nas o pomoc w znalezieniu "węgla energetycznego wysokiej jakości do stosowania w ogniu". Jak pisze "u nas jest węgiel importowany głównie z Polski, ale jakość zazwyczaj nie nadaje się dla kowali. Chciałbym kupić węgiel, który ma mały ogień i wysokiej wartość opałową".

Możecie coś zaproponować?

Re: Koks czy węgiel

: 23 paź 2013, o 20:02
autor: BANAN
Antracyt, jednak ten występuje tylko w wałbrzyskich bieda szybach. Koks niestety co raz gorszy. Zawsze może przejść na gaz. Mogę mu zaoferować palnik ;)

Re: Koks czy węgiel

: 25 paź 2013, o 15:26
autor: umi
Kolega ze Słowacji widzę że chyba robi ciekawą rekonstrukcję starej metody zagrzewania materiału kowalskiego ;) Jedno Jest pewne takiego węgla jak potrzeba koledze to u nas już się raczej nie wydobywa :( Wspomniany przez Janusza antracyt jeśli dobrze pamiętam zakończono wydobywać w latach 90. Dziś możemy go owszem kupić ale jest sprowadzany z Donbasu :!: Ale przy okazji tematu przyszła mi myśl aby zastanowić się jaki tak naprawdę węgiel kamienny wykorzystywano dawniej w obróbce kowalskiej ? :idea: Bo przecież wykorzystywano go nazywając węglem „kowalskim” lub „kuziennym” :!: Kolega wspomniał o wysokiej wartości energetycznej węgla i krótkim płomieniu. Ewidentny przykład czystego antracytu lub węgla antracytowego :!: To paliwo było by zgodne z poniższymi opisami z publikacji Donimirskiego i Bolewskiego . Lipski natomiast wspomina o węglu posiadającym zdolności spiekające i wyjaśnia dlaczego jest to istotne :!: Wiadomym jest że antracyt nie posiada zdolności spiekania . Weber natomiast wspomina o zdolności spiekania i długim płomieniu . Panów : Webera , Lipskiego i Donimirskiego nie trzeba przedstawiać bo to przecież twórcy elementarzy kowalskich które nauczały wielu kowali. Czy mogą się różnić Ich opinie w tym temacie ? Który więc dzisiejszy węgiel nazywano kiedyś „ Kuziennym” :?: :?: :?:

Re: Koks czy węgiel

: 25 paź 2013, o 23:12
autor: O.K.
Umi ty masz na każdy temat lekture , w głównie się nie mieści.