Jeśli masz konto w naszym serwisie, zaloguj się:
Nasz Facebook skp

Otwarcie wystawy "Uczniowie Hefajstosa"

Już w najbliższą sobotę, 15 października 2016 r. w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu nastąpi otwarcie wystawy "Uczniowie Hefajstosa" poświęcona kowalstwu i kowalom od początków epoki po czasy współczesne.

Od kiedy tylko ludzkość zaczęła posługiwać się narzędziami z metali pojawili się wyspecjalizowani rzemieślnicy je wytwarzający. Przez niemal 3 tysiące lat pokolenia kowali doskonalili swoje umiejętności, które pod koniec średniowiecza i w renesansie osiągnęły apogeum. Wtedy to powstawały najbardziej skomplikowane i ozdobne dzieła sztuki kowalskiej. Rewolucja przemysłowa w XIX wieku przyniosła ze sobą spadek zapotrzebowania na wyroby codziennego użytku produkowane przez kowali-rzemieślników, ale nadal istniało zapotrzebowanie na przedmioty niecodzienne, wykonywane na specjalne zamówienie, których nie mogła zapewnić produkcja fabryczna. Dzięki temu kowale przetrwali, a z Rzemieślników z zacięciem artystycznym stali się Artystami z zacięciem rzemieślniczym.

Wystawa „Uczniowie Hefajstosa” zorganizowana przez Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego przybliża historię kowalstwa od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. Można na niej zobaczyć zabytki rzemiosła kowalskiego od ozdób brązowych pochodzących z 2 tysiąclecia p. n. e., poprzez broń i narzędzia z początków naszej ery i średniowiecza, prace kowali-rzemieślników sprzed kilkudziesięciu lat, po współczesne dzieła kowalstwa artystycznego. Wśród zgromadzonych eksponatów można także zobaczyć narzędzia kowalskie, w tym prawie stuletnie przenośne palenisko z dmuchawą. Wystawę uzupełniają tablice ilustrujące pracę kowali oraz opowiadające historię ich fachu od czasów najdawniejszych.


Na wsytawie prezentowane będą również wyroby kowalstwa artystycznego  ze zbiorów Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Uczniowie Hefajstosa” na piętrze zamojskiego Arsenału. Wystawa do kwietnia 2017 roku.

Otwarcie wystawy nastąpi 15 października 2016 roku, o godzinie 14.00 w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz kowalski w wykonaniu Tomka Gomoły. Początek pokazu o godzinie 11.00. Wystawę uzupełniają filmy autorstwa Marcina Gnojskiego VikingArt na których pokazano jak nowoczesność przeplata się z tradycją, a wysiłek pracy rąk kowala z pasją tworzenia. 

powrót
Nasz opiekun:

Gminny Ośrodek Kultury
w Wojciechowie
www.gokwojciechow.pl
wieza
Kontakt:

Stowarzyszenie Kowali Polskich
Wojciechów 9
24-204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 81 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl