Jeśli masz konto w naszym serwisie, zaloguj się:
Nasz Facebook skp

Kowalstwo w Arsenale Zamojskim

W minioną sobotę, 15 października 2016 r., w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu odbył się wernisaż wystawy "Uczniowie Hefajstosa" poświęconej kowalstwu i kowalom od początków epoki po czasy współczesne.


Obszerna sala na piętrze Arsenału stała się doskonałym miejscem do wyeksponowania cennych zabytków rzemiosła kowalskiego począwszy od ozdób brązowych pochodzących z 2 tysiąclecia p.n.e., poprzez broń i narzędzia z początków naszej ery i średniowiecza, prace kowali-rzemieślników sprzed kilkudziesięciu lat, po współczesne dzieła kowalstwa artystycznego. Na wystawie swoje miejsce znalazło kilkanaście eksponatów z Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie.
Wśród tych dzieł znalazły się prace Jacka Biernacika, Kazimierza Kudły, Andrzeja Słowika, Marcina Butrykowskiego, Tomasza Gomoły, Ryszarda Skuzy, Włodzimierza Żaglewskiego, Stanisława Wozowicza, Janusza Kosmały, Leszka Hejno, Marka Mazura i Józefa Kułaka. Jest to pierwsza wystawa wyjazdowa dla tych eksponatów, a gościnne wnętrza Muzeum Fortyfikacji w Zamościu dały doskonałe tło do pokazania ich urody.


Oprócz wyrobów kowalstwa artystycznego na wystawie eksponowana jest broń biała wykonywana również przez zaprzyjaźnionych kowali m.in. Bernarda Górnego czy Witolda Sołtysa. Wernisażowi towarzyszył pokaz kucia w wykonaniu Tomka Gomoły, którego broń biała również zdobi wystawę. Wystawę uzupełniają filmy autorstwa Marcina Gnojskiego VikingArt.


Na zaproszenie Dyrekcji Arsenału, w otwarciu wystawy uczestniczyła delegacja Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.
Dziękujemy za miłe przyjęcie i polecamy obejrzenie wystawy która jest wspaniałą lekcja historii kowalstwa a jednocześnie
powodem do odwiedzenia pięknego Zamościa. Wystawa potrwa do kwietnia 2017.

powrót
Nasz opiekun:

Gminny Ośrodek Kultury
w Wojciechowie
www.gokwojciechow.pl
wieza
Kontakt:

Stowarzyszenie Kowali Polskich
Wojciechów 9
24-204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 81 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl