Jeśli masz konto w naszym serwisie, zaloguj się:
Nasz Facebook skp

Udany wyjazd do Helfsztyna

W dniach 26 – 27 sierpnia 2016 przedstawiciele Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie uczestniczyli w Międzynarodowych Spotkaniach Kowali Hefaiston w Czechach.


Wycieczka wystartowała z Wojciechowa, trasą przez Dębicę, Kraków zbierając po drodze kowali. Ostatecznie w wyprawie uczestniczyło 19 osób.
Pierwszym punktem było zwiedzanie Muzeum Ustrońskiego Im. Jana Jarockiego, w którym można było obejrzeć monumentalne maszyny kuźnicze oraz ekspozycję poświęconą ustrońskiemu hutnictwu, odlewnictwu i kuźnictwu.
Następnie grupa udała się do Cieszyna w którym zaplanowany był nocleg poprzedzony wspólną kolacją.
W sobotę wczesnym rankiem wycieczkowicze wyruszyli w dalszą podróż do miejscowości Tyn położonej nad rzeką Bečvou.
Tam na malowniczym wzgórzu górującym nad miastem usytuowany jest okazały średniowieczny zamek obronny (Hrad Helfštýn). Jest to jedna z największych tego typu budowli w całej Republice Czeskiej.
Na zamku, począwszy od 1982 roku każdego lata pod koniec sierpnia odbywają się tradycyjne międzynarodowe spotkania kowali artystycznych zwane Hefaiston, na które zjeżdżają się kowale z całego świata, aby zaprezentować swą twórczość.
Tegoroczna impreza również zgromadziła kilkudziesięciu mistrzów tego zawodu. Wsród nich byli również Polacy.
 Poziom wystawianych prac był bardzo wysoki, a pomysłowość i tematyka wyrobów zachwycała wszystkich widzów. Prace kowalskie eksponowane były w przepięknej scenerii ruin zamkowych, co jeszcze dodawało im urody.

Na zamku można było popróbować kuchni regionalnej, posłuchać klimatycznej muzyki oraz spotkać tysiące miłośników sztuki kowalskiej z całego świata.

Dla kowali ze Stowarzyszenia Kowali Polskich a także dla dyrekcji i pracowników Domu Kultury w Wojciechowie, którzy organizują Ogólnopolskie Spotkania Kowali, wizyta w Helfsztynie była ogromną lekcją dostarczającą mnóstwa spostrzeżeń dotyczących kierunków rozwoju kowalstwa na świecie, a także aspektów związanych z przeprowadzeniem pokazów kucia, eksponowaniem prac kowalskich i możliwości uatrakcyjnienia imprezy.


Wyjazd był bardzo udany, dostarczył pozytywnych wrażeń i był okazją do wspólnej integracji. Polecamy wszystkim kowalom udział w Hefajstonie.
Z pewnością, jest to jedna z najlepszych imprez kowalskich w Europie.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia relacji zdjęciowej na facebook

powrót
Nasz opiekun:

Gminny Ośrodek Kultury
w Wojciechowie
www.gokwojciechow.pl
wieza
Kontakt:

Stowarzyszenie Kowali Polskich
Wojciechów 9
24-204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 81 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl