Jeśli masz konto w naszym serwisie, zaloguj się:
Nasz Facebook skp

Zapraszamy na Ogólnopolskie Spotkania Kowali - Wojciechów 2016

Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na XVI Ogólnopolskie Spotkania Kowali organizowane w dniach 8 - 10 lipca 2016 r. w Wojciechowie woj. lubelskie.

XVI Ogólnopolskie Spotkania Kowali 


Wojciechów 8 - 10 lipca 2016 r.

 

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Współorganizatorzy: Urząd Gminy w Wojciechowie oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich
Dofinansowano przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego "Dziedzictwo kulturowe – kultura ludowa i tradycyjna"

Zapraszamy wszystkich mistrzów kowalstwa, adeptów sztuki kowalskiej oraz osoby zainteresowane kupnem lub zamówieniem wyrobów kowalstwa artystycznego na Ogólnopolskie Spotkania Kowali organizowane w dniach  8 - 10 lipca 2016 r.
w Wojciechowie woj. lubelskie
Podczas imprezy spotkają się najlepsi kowale artyści z całej Polski i z zagranicy. Uczestnicy Spotkań wezmą udział w konkursie kowalstwa artystycznego, w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich, w konkursie o Nagrodę Publiczności oraz w pokazie kucia konia. Do udziału w Spotkaniach zapraszamy mistrzów wraz z pomocnikami, a także seniorów kowalstwa, którzy ze względu na wiek lub stan zdrowia nie pracują już w kuźniach, lecz swoją wiedzę i doświadczenie mogą przekazać młodym.
Spotkania rozpocznie Sympozjum w ramach którego zostanie przeprowadzony wykład na temat: " Regionalne wzornictwo
w kowalstwie ludowym na przykładzie Dolnego Śląska", oraz nastąpi otwarcie wystawy pt. „Kowalstwo w literaturze europejskiej”. Najciekawsze treści prezentowanych wydawnictw zostaną omówione podczas wykładu „Perły literatury kowalskiej”
W godzinach popołudniowych kowale spotkają się na Walnym Zebraniu Stowarzyszenia Kowali Polskich.

 

W drugim dniu Spotkań (9 lipca 2016 r. - sobota) kowale będą uczestniczyć w konkursie kowalstwa artystycznego w którym do oceny przedstawione zostaną dwie prace - pierwsza przywieziona przez uczestnika, wykonana na zadany temat we własnej kuźni oraz druga wykuta na miejscu. Kowale wykonają prace konkursowe stosując tradycyjne techniki kowalskie, wzory regionalne, dbając o estetykę i charakter użytkowy wyrobów. Prace wykonane podczas konkursu kucia artystycznego będą oceniane również przez samych kowali. Po przeliczeniu oddanych głosów komisja przyzna wykonawcy najlepszej pracy Nagrodę Kowali Polskich.
Przez cały dzień będzie trwał pokaz stosowania inkrustacji jako techniki dekoratorskiej używanej w kowalstwie tradycyjnym oraz pokaz kucia noży z wykorzystaniem tradycyjnej kuźni polowej.
Ponadto odbędzie się pokaz kucia konia, podczas którego kowale zaprezentują technikę podkuwania koni, ze zwróceniem uwagi na dokładność i fachowość kucia. Na placu przy Wieży Ariańskiej uczestnicy Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, będą prezentować zdobyte umiejętności a także swoje pasje.
W niedzielę, 10 lipca 2016 r. W godzinach popołudniowych po Mszy św. w intencji kowali, odbędzie się pokaz kucia prac dowolnych. Stanowiska kowalskie będą ustawione bezpośrednio przy stoiskach promocyjnych, na których kowale będą prezentować i sprzedawać swoje wyroby. Jednocześnie kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz kucia broni białej. W tym dniu prace wykonane podczas konkursu kucia będą oceniane przez zgromadzoną publiczność. Autor pracy która otrzyma najwięcej punktów zostanie laureatem Nagrody Publiczności, natomiast wśród głosujących zostaną rozlosowane kute podkowy na szczęście.
Ogólnopolskim Spotkaniom Kowali będzie towarzyszyła prezentacja wyrobów kowalskich na stoiskach promocyjnych, wystawa prac kowalskich, kiermasz wyrobów ludowych, występy zespołów folklorystycznych i gwiazd estrady.

Szczegółowy program imprezy

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Imprezie prosimy o kontakt z organizatorem:
Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie
Wojciechów 9
24 - 204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl

 

powrót
Nasz opiekun:

Gminny Ośrodek Kultury
w Wojciechowie
www.gokwojciechow.pl
wieza
Kontakt:

Stowarzyszenie Kowali Polskich
Wojciechów 9
24-204 Wojciechów
tel./fax 81 517 72 10, 81 517 76 22
e-mail: kowale@kowale.com.pl